PreSonus Studio One 2 Professional - nowy DAW


PreSonus Studio One 2 Professional
aplikacja do wielośladowej obróbki dźwięku


Studio One 2 w pigułce
Studio One 2 Pro to nowoczesna i wszechstronna stacja robocza audio, na pokładzie, której można zarejestrować i przetwarzać w trybie wielośladowym ścieżki audio oraz MIDI, przeprowadzić mastering nagrań, przygotować materiały do tłoczenia lub cyfrowej publikacji, wypalić projekt na płycie a nawet wysłać nagrania do serwisu SoundCloud.



Program działa w dwóch trybach: Utwór i Projekt. Na początku, w panelu głównym Start ustalamy lokalizację i parametry dźwiękowe dla nowego Utworu.
W trybie Utwór (Song) nagrywa się ścieżki, aranżuje i przetwarza pliki audio oraz MIDI. Dostępna jest pełna automatyka, a ścieżki można poddać edycji przy pomocą efektów w trybach insert i wysyłkowym. Oprócz głównego okna aranżu, w którym mamy pełny podgląd na ścieżki i Zdarzenia MIDI oraz audio, na ekranie możemy otworzyć listę ścieżek, która przypomina listę z programu Pro Tools oraz pasek kontrolny Inspektora (kłania się Cubase). Kolejne ważne obszary robocze to Konsoleta oraz Edytor audio/MIDI. Po prawej stronie, pionowo znajduje się Przeglądarka podzielona na mniejsze zakładki (instrumenty, efekty, dźwięki pliki, pula).

Równolegle z trybem Utworu działa tryb Projekt. W tym obszarze roboczym zarządzamy finalną obróbką plików. Tutaj przeprowadza się mastering utworów i tworzy z nich kompilacje. Osobiście najczęściej korzystam właśnie z tego obszaru roboczego Studio One i tutaj robię wstępny, próbny mastering nagrań i zapisuję pliki do różnych formatów. 

Nowe funkcje
Wraz ze Studio One 2 Professional otrzymujemy aplikację Melodyne Essentials. Program działa w postaci wtyczkowej oraz samodzielnej. Aplikacja w tej wersji umożliwia edycję monofonicznych ścieżek melodycznych i rytmicznych. Melodyne Essentials jako wtyczka to super rozwiązanie. Wystarczy włączyć efekt na wybranej ścieżce w trybie insert i odtworzyć ślad z uruchomioną funkcją Transfer w Melodyne.

Instalacja polskiej wersji językowej
Wśród najważniejszych funkcji Studio One 2 znaleźć można polską wersję językową. Polskie opisy dotyczą całej aplikacji i wszystkich najważniejszych funkcji oraz komend, w tym podpowiedzi pojawiających się po najechaniu kursorem na dany przycisk na ekranie, za wyjątkiem interfejsów i oznaczeń funkcji w efektach wirtualnych. Polska wersja językowa to na pewno fantastyczna sprawa dla tych, którzy dopiero zaczynają zabawę w nagrywanie i pracę w programie Studio One 2. Dzięki temu dużo łatwiej wejść w świat zdarzeń i procesów, które mają miejsce na ekranie.

Aby zainstalować polską wersję językową interfejsu programu należy najpierw zarejestrować program na stronie producenta a następnie uaktywnić funkcję Exchange. Jeśli pracujemy na komputerze podłączonym do sieci plik instaluje się bezpośrednio z poziomu Studio One 2, w oknie przeglądarki Browse - zakładka Files - Server - Exchange (należy się załogować).
Istnieje też sposób na manualną instalację polskiej wersji w przypadku, kiedy nasz komputer nie jest podłączony do internetu. Po zalogowaniu na stronie PreSonusa w folderze Extensions znajdziemy specjalny plik dla polskiego rozszerzenia, o który można też poprosić polskiego dystrybutora. Następnie pakiet wypakowuje się na dysku, w folderze programu Languages i po ponownym uruchomieniu programu, w zakładce menu Studio One - Language znajdziemy polską wersję.

Opinia
Wrażenia z dwóch miesięcy użytkowania Studio One 2 w polskiej wersji są bardzo pozytywne. Mamy do czynienia z funkcjonalnym, doskonale zaprojektowanym pod użytkownika programem, który konkuruje z aplikacjami do produkcji dźwięku takimi jak Cubase. Live, Sonar, ProTools czy Logic. Aplikacja w wersji Professional z polską wersją językową to jedna z kilku najciekawszych opcji, które należy wziąć pod uwagę wybierając program DAW do własnego studia.

autor: Tomasz Hajduk -  pełny tekst znajdziesz w numerze 05-2012 miesięcznika Estrada i Studio, www.eis.com.pl


Wnioski
+ przemyślana, profesjonalna stacja robocza audio (32- i 64-bit)
+ wszystkie funkcje, których oczekujemy po nowoczesnym programie DAW
+ polska wersja językowa
+ tryb masteringowy Projekt z zestawem mierników
+ bezpośredni zapis materiału w formatach cyfrowych, na CD, i danych DDP
+ ControlLink
+ solidna biblioteka brzmień, efektów (Melodyne!) i próbek
+ integracja z SoundCloud

- zbyt wiele funkcji i przycisków na ekranie w trybie Utwór
- mało intrygująca kolorystyka

Producent: PreSonus, www.presonus.com
Dystrybucja: Audiostacja, www.audiostacja.pl

Program dostępny jest także w wersji FREE: http://studioone.presonus.com/free/

UWAGA POMOC do programu: Alt+F1
Forum: https://forums.presonus.com/

Eksport miksu: Ctrl+E :)