Kupno używanej gitary to dobre rozwiązanie, gdy nie dysponujemy środkami na zakup nowego instrumentu. Podczas zakupu gitary z drugiej ręki warto sprawdzić kilka rzeczy, aby nie dać wpuścić się w maliny.
Gitarzyści podczas kupowania sprzętu działają impulsywnie – wszyscy znamy to uczucie podekscytowania, które każe nam jak najszybciej dobić targu. Ale...
Zanim kupisz używaną gitarę sprawdź w internecie szczegóły na temat interesującego Cię modelu i, jeśli to możliwe zgodność numerów seryjnych podanych przez sprzedawcę z informacjami podawanymi przez producenta (zapytaj gdzie szukać informacji o nr fabrycznych np. tu: http://forum.magazyngitarzysta.pl). Gitarę używaną najlepiej kupować osobiście. Przed zakupem obejrzyj instrument z każdej strony. Kupujesz przez internet? Omów ze sprzedawcą warunki zwrotu, w przypadku, gdy gitara okaże się wadliwa.
Poniżej krótki przewodnik na temat tego, co należy sprawdzić kupując „używkę”. Jeżeli będziesz pamiętać o tym krótkim planie podczas zakupów jest szansa, że marzenie o dobrym instrumencie się spełni.
1. Sprawdź ogólny stan gitary. Dokładnie obejrzyj instrument z każdej strony. Rysy, spękany lakier czy i drobne otarcia to w przypadku używanego instrumentu rzecz normalna. Lecz jeżeli zobaczysz gdzieś pęknięcie drewna - daruj sobie ten egzemplarz i poszukaj innego. Tani mastering? www.wielkimaster.com
2. Dokładnie obejrzyj gryf z tylnej strony, przy główce oraz w okolicach łączenia szyjki z korpusem. Przyjrzyj się czy przypadkiem główka nie była doklejana, co może oznaczać, że została kiedyś ułamana. Upewnij się też, czy gryf nie ma podłużnych bądź poprzecznych pęknięć w miejscu łączenia z drewnem korpusu (powstają podczas upadków).
3. Oceń stan podstrunnicy i stopień zużycia progów. Starsze gitary mogą mieć podstrunnicę noszącą ślady użytkowania a nawet nieco podniszczoną. Ale dopóki progi są w dobrym stanie na takiej gitarze można grać. Gorzej, gdy progi są zużyte. Wymiana progów na nowe znacznie podwyższy pierwotną, być może okazyjną cenę gitary. Koszt wymiany kompletu progów u lutnika to kwota ok. 300-600 zł. Warto o tym pamiętać.
4. Jeżeli widzisz, że gryf nie jest prosty, lecz wygięty w którąś stronę, zanim zaczniesz rozmowę o cenie poproś sprzedawcę by właściwie go ustawił. Zazwyczaj wystarczy korekta przy pomocy odpowiedniego klucza. Jeżeli sprzedawca mówi, że nie może tego zrobić, może to oznaczać, że z regulacją gryfu coś jest nie w porządku. Gitara z wygiętym gryfem nie będzie Ci potrzebna…
5. Następnym krokiem jest ocena stanu wszystkich części metalowych, tzw. hardware. Sprawdź czy klucze działają jak należy i czy trzymają strój. Czy gitara ma jakieś zardzewiałe elementy? Jeżeli rdza nie puszcza te części najprawdopodobniej trzeba będzie wymienić, co podniesie koszty zakupu. Następna pytanie: czy mostek, jeżeli jest w typie tremolo, działa bez zarzutu? Koniecznie użyj podczas testu tzw. wajchy jeśli jest w zestawie. Nie spiesz się z tym testem. Sprawdź jak instrument trzyma strój. Jeżeli gitara nie stroi, niech sprzedający ją właściwie nastroi.
6. Zawsze podłącz gitarę przed zakupem i posłuchaj czy wszystko działa i gra jak trzeba. Jeżeli to konieczne, zabierz ze sobą na oględziny nieduży wzmacniacz i kabel. Do sprawdzenia masz pickupy, potencjometry i gniazdo. Trzeszczące pokrętła to nieduże martwienie. Jeżeli któryś z pickupów nie działa, może to oznaczać późniejsze wydatki.
7. Wiesz już na co zwrócić uwagę przy kupowaniu używanej gitary? Dokup do niej jakiś efekt. Tutaj znajdziesz 40 najlepszych kostek distortion/overdrive: http://www.blogger.com/blogger.g?blogID=8389940911731571441#editor/target=post;postID=4074117937592599100
www.wielkimaster.com - mastering najtaniej!
(Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie zdjęć bez zgody autorw zabronione)